BTS Sposoby na skuteczniejszą naukę #1

                Hej, wszystkim! Dzisiaj przychodzę do Was z następnym postem z serii Back To School. Tym razem nie będzie to haul zakupowy, tylko porady/ lifehacki jak skuteczniej się uczyć. Mam dosyć dużo pomysłów, więc żeby ten wpis nie był taki długi to zapraszam.

1.       Ładnie, schludnie prowadź zeszyt

Wiem z własnego doświadczenia jak ważne jest posiadanie ładnie prowadzonego zeszytu. Kiedy idziemy się uczyć, zawsze łatwiej odnaleźć się tam, gdzie najważniejsze informacje są podkreślone, ale nie jest tego koloru za dużo. I czcionka… Jest ona bardzo ważna, ale nie chodzi tutaj o typ czcionki (Calibri, itp.), tylko jej wielkość, rozmieszczenie oraz schludne napisanie. Ja zawsze zwracam uwagę na kolor kratki lub linii w zeszycie, co dla mnie jest bardzo ważne. Odcień kratki jest indywidualną sprawą, ale ja szczerze powiem, że najbardziej lubię błękitne linie. I tak samo długopis, trzeba sobie dobrać odpowiedni. Niektórzy uwielbiają pisać kolorem czarnym, a inni niebieskim i ja właśnie do nich należę. Lubię jak zeszyty są jasne.

2.       Przepisuj

Mi osobiście bardzo pomaga przepisywanie na kartki lub do innego zeszytu, tu akurat nie ma różnicy, treści, których muszę się nauczyć. Podczas tej czynności bardzo dużo zapamiętuję, choć oczywiście nie wszystko. Potem sobie powtarzam i jak zapamiętam to już na tip top to przepisuję następną część wiadomości. I dla mnie jest to naprawdę dobry sposób na uczenie się, ale nie polecam jeżeli macie mało czasu, a dużo materiału do nauki, ponieważ jak chyba każdy wie, przepisywanie jest dosyć czasochłonne. Mi przepisanie jednego działu (zakładam, że dział składa się z 6 tematów) na komputer zajmuje 4 – 6 godzin. Jest jeszcze jeden plus, a mianowicie możecie napisać to swoimi słowami, a co za tym idzie, można szybciej się nauczyć jeżeli macie to sformułowane bardziej zrozumiale.

3.       Rysuj

Sprawdzonym sposobem na zapamiętywanie jest również rysowanie rysunków lub map myślenia i robienie diagramów lub wykresów, m.in.: nazywanych drzewkami, ale pamiętajcie, że typów diagramów jest bardzo dużo więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja miałam taki okres czasu, że bardzo dużo rysowałam i robiłam wykresy, ale to już minęło i teraz naprawdę rzadko używam tego sposobu, może dlatego, że jest również trochę czasochłonny i trzeba wszystko dobrze zaplanować, aby, np.: wykresy, wyszły czytelnie i ładnie, bo jak wszyscy wiemy na pewno nauka będzie wtedy przyjemniejsza i łatwiejsza.

4.       Miej czas

Ważne jest to, aby zacząć naukę kilka dni przed testem lub kartkówką, a nie na ostatnią chwilę, aby można było rozłożyć wszystkie zagadnienia na poszczególne dni i żeby się nie spieszyć. Wiadomo, że kiedy musimy szybko wkuwać cały dział dzień przed testem, jest to dosyć trudne i zawsze uczymy się z mniejszą skutecznością, a zgaduję, że większość z Was siedzi do późna nad książkami. Taka nauka nie jest nawet efektowna, bo po teście zapomnisz tych wiadomości i na następny sprawdzian będziesz musiał się uczyć od nowa.

5.       Miej porządek

Jest to bardzo ważny punkt! Mówię Wam, że o wiele lepiej będzie Wam się uczyło w posprzątanym pokoju, niż w pokoju pełnym papierków, ciuchów, porozrzucanych książek, zeszytów, śmieci, itp. Po prostu nie macie przyjemności z tego co robicie i nie macie gdzie usiąść i się ciągle rozpraszacie, a to jakąś znalezioną zabawką, a to od dawna poszukiwanym ubraniem, itd. Więc o to zadbajcie, a mówię Wam, że nawet największy bałagan, jeżeli się zepniecie, możecie sprzątnąć w 10 minut, dlatego opłaca się mieć porządek.

6.       Miej odpowiednie miejsce

To jest równie ważne jak porządek. Nie uczcie się, czy nie odrabiajcie lekcji na łóżku, na podłodze czy w szafie (mam nadzieję, że nikt nie ma takiego pomysłu), tylko usiądźcie przy dobrze oświetlonym, czystym biurku z wygodnym fotelem. Mówię Wam, że jest to o wiele wygodniejsze i zdrowsze, więc naprawdę namawiam, żebyście właśnie tak robili, bo wiem, że wiele osób odrabia lekcje właśnie na przykład na łóżku, co jest bardzo nie zdrowe i nie polecam.

7.       Udawaj nauczycielkę

Może Wam to się wydawać trochę śmieszne, ale praktykuję ten sposób i naprawdę to działa. Oczywiście nie rozstawiam przed sobą jakiś lalek czy pluszaków, ale staję przed lustrem i zachowuję się jakbym uczyła kogoś. Ten sposób jest naprawdę super na utrwalenie wiedzy, ale również na naukę. Bierzesz książkę i czytasz dany kawałek, a potem próbujesz powiedzieć to komuś. Jeżeli o czymś zapomnisz po prostu spójrz do książki. I po kilku próbach w końcu zapamiętujesz dany kawałek i czytasz następną część. Oczywiście możecie również udawać wykładowcę , itp.

8.       Rób fiszki

Ten sposób jest naprawdę super do nauki definicji lub słówek z języka obcego. Sama, w roku szkolnym, często tak robiłam i działało. Ja miałam zwykłe kartki, które po prostu przecinałam robiąc małe fiszki, ale możecie kupić także specjalne Index Card w tym celu. Po jednej stronie piszecie słówko w obcym języku, a po drugiej stronie co znaczy to słowo po polsku, a jeżeli chodzi o definicje, to po jednej stronie piszecie słowo, a po drugiej jego definicję.

                Ufff…. To już koniec pierwszej części. Nie spodziewałam się, że aż tak się rozpiszę i będę musiała podzielić ten post na dwie części. No właśnie, wpis podzieliłam, więc czekajcie, oczekujcie, bo naprawdę warto. Będzie następna porcja takich sposobów na naukę. No i mam nadzieję, że ten post Wam się spodobał, komentujcie i oczekujcie następnego. Pamiętajcie o napisaniu Waszych propozycji na filmiki. I to chyba wszystko.

Papa